کمپین تبلیغاتی چیست؟

امروزه تبلیغات یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت یک برند یا نام تجاری است. شرکت‌ها و نام‌های تجاری از کوچک تا بزرگ برای پیشرفت به کمپین‌های تبلیغاتی و روش‌های تبلیغاتی متفاوت متوسل خواهند شد. امروزه با گسترش تکنولوژی و پیشرفت رسانه‌های اجتماعی شکل دیگری از کمپین‌های تبلیغاتی بر مبنای این رسانه‌ها نیز شکل گرفته‌است. روش‌های کاری این کمپین‌ها معمولا متفاوت است و طیف وسیعی از بیلبوردهای تبلیغاتی، رسانه‌ها، تبلیغات محلی و… را در برمی‌گیرد. امروزه شرکت‌های بسیاری به طراحی کمپین‌های تبلیغاتی می‌پردازند. بنابراین اگر کالا، خدمات یا نام تجاری شما نیاز به کمپین تبلیغاتی دارد بد نیست در این مقاله با ما همراه شوید.

تبلیغات راهی برای پیشرفت 

اگرچه اکثر ما بارها نام کمپین تبلیغاتی به گوشمان خورده اما ساز و کارهای فراوانی برای گسترش کسب‌ و کارها وجود دارد. امروزه کمتر از روش‌های سنتی برای این کار استفاده می‌شود. شاید نام کمپین‌های تبلیغاتی اینستاگرام و یا کمپین‌های آنلاین را شنیده‌اید. اما چرا از کلمه کمپین برای توصیف این شیوه تبلیغاتی استفاده می‌شود. هر کمپین وابسته به استراتژی خاص، نقشه، افراد خاص و دیگر ابزارهای تبلیغاتی برای رسیدن به یک هدف خاص در زمان معین است. برای مثال می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی انتخاباتی را مد نظر قرار دهید که برای رسیدن به هدفی خاص از چه ساز و کاری استفاده می‌کنند. اگرچه هر کمپینی بر اساس هدف خود از ابزارهای متفاوتی استفاده می‌کند ولی معمولا اهداف کمپین‌ها حول محور، افزایش آگاهی از برند، بالا بردن میزان فروش و جذب یک بازار خاص باشد.

باید در نظر داشته باشید که یک کمپین تبلیغاتی متفاوت از تبلیغات صرف است. بنابراین نباید باهم اشتباه گرفته شوند. اما از آنجایی که ساز و کارهای کمپین‌های تبلیغاتی متفاوت و پیچیده‌تر است نباید فراموش کنید که برای انجام آن به برنامه ریزی و نیروی متخصص نیاز است. بنابراین شرکت‌هایی که در زمینه بازاریابی دیجیتال فعالیت دارند، می‌توانند به شما برای کسب بهترین نتیجه در این زمینه کمک کنند.

 قبل از شروع یک کمپین تبلیغاتی چه نکاتی را باید مد نظر داشت؟

مسلما طراحی یک کمپین تبلیغاتی برای پیشبرد اهداف تجاری شما گزینه مناسبی است. اما قبل از شروع کار باید نکات بسیار زیادی بررسی شود. اگرچه معمولا هدف بیشتر مسائل تبلیغاتی به فروش باز میگردد. اما همین هدف ساده برای شروع کار کافی نیست. شما باید هدف‌های خود را کوچک‌تر کرده و با نگاه ریز بینانه‌تری به آن نگاه کنید. ممکن است برند شما بخواهد یک محصول تجاری جدید را معرفی کند و یا روی بخش خاصی از افراد جامعه تمرکز کند. بنابراین قبل از هرچیز بر روی اهدف خود دقیق شوید و هرگز با یک هدف کلی و بزرگ کار را شروع نکنید.

نکته مهم دیگر شناخت بازار هدف است. البته بسیار عالی خواهد شد اگر فروش شما بین تمامی افراد جامعه باشد. البته این مسئله بسیار رویایی است. بنابراین باید واقع بین باشیم. پیش بینی کنید چه بازار هدفی را برای طراحی کمپین تبلیغاتی خود مد نظر دارید. بنابراین به ترتیب رسیدن به هدف آسان‌تر خواهد بود. سعی کنید به صورت جزیی سن، جنسیت، سطح تحصیلات، علایق و حتی سرگرمی بازار هدف خود را شناسایی و انتخاب کنید. در مرحله بعدی باید نیازها و قدم‌های بازار هدف خود را پیش بینی کنید به طور خاص آیا قیمت‌های شما برای این گروه جذاب است؟ آیا فعالیت‌های کمپین قادر به جذب آنان است؟ پس از بررسی این مسائل باید ابزارهای تبلیغاتی خود را برای طراحی کمپین تبلیغاتی بررسی کنید.

ابزارهای مناسب برای طراحی کمپین تبلیغاتی

رسانه‌‍‌های اجتماعی مطمئنا مهم‌ترین ابزار در دست شما است. علاوه بر رادیو، تلوزیون، روزنامه و رسانه‌های محلی، شما با ابزار قدرتمندتری نیز رو به رو هستید. رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فضای آنلاین یکی از پرکاربردترین و بهترین ابزار شما در این زمینه است. کمپین تبلیغاتی اینستاگرام خود به طور خاص ابزار بسیار کارآمدی است که شاید جلوی هزینه‌های اضافی را بگیرد و نتیجه کار را افزایش دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژِی فضای مجازی بستری بی انتها برای کاربران است تا در مورد هرچیزی اطلاعات کسب کنند و راه‌های متفاوتی را برای خرید و انتخاب خدمات استفاده کنند. فراموش نکنید در فضای مجازی با بازار هدفی مواجه هستید که هرگز در روش‌های سنتی به آنان دسترسی نخواهید داشت.

ایمیل مارکتینگ نیز شیوه‌ای موثر و کارآمد برای پیشرفت کمپین تبلیغاتی شما است. در این بخش دو چیز حائز اهمیت است. اگر کسب و کار جدیدی را شروع کرده‌اید استفاده از ایمیل برای تبلیغات روش مناسبی است که کسب و کار شما را معرفی می‌کند. البته ریسک کمی هم در این مسئله وجود دارد و آن این است که کسب و کار شما مورد بی مهری مخاطب قرار بگیرد. علاوه بر این مشتریان فعلی شما نیز می‌توانند به وسیله این روش با مزایا و نکات مثبت وفاداری به نام تجاری شما آشنا شوند. به این ترتیب مشتریان فعلی شما ممکن است به جمع خریداران وفادار شما ملحق شوند.

نکته آخری که نباید از توضیح آن غافل شویم، بحث تولید محتوا است. همیشه می‌توانید با تولید محتوای جذاب و به روز علاوه بر دادن اطلاعات کاربردی به مشتریان خود آنان را برای هدف‌های تبلیغاتی خود ترغیب کنید. فراموش نکنید تبلیغات نباید برای شما همه چیز باشد و با این روش هدف اصلی شما دادن اطلاعات مناسب به کاربران و جذب آنان با مطالب جالب است. برای مثال یک بلاگ در کنار یک فروشگاه اینترنتی می‌تواند تنها اطلاعات عمومی کاربران را افزایش دهد و با مقاله‌های جذاب آنان را جذب کند. اما در واقع این افراد را به صورت ناخودآگاه به سمت نام تجاری خود کشیده‌است. بخشی از این افراد که از اطلاعات منتشر شده در وبلاگ استفاده می‌کنند، می‌توانند تبدیل به مشتری نیز بشوند. علاوه بر این فراموش نکنید که سئو و بهینه سازی مناسب محتوای سایت شما نیز می‌تواند یک گزینه مناسب برای گسترش کمپین تبلیغاتی شما باشد.

اهمیت محتوا

در مورد اهمیت محتوا صحبت کردیم ولی نباید فراموش کنیم که علاوه بر متن، پیام فرستاده شده نیز باید سنجیده و از پیش تعیین شده باشد. اگرچه پیام‌های تبلیغاتی هدف‌های متفاوتی دارند، ولی تیم متخصصی باید روی آن کار کند تا پیام را به صورت واضح و روشن به مخاطب ارسال کند. علاوه بر این طراحی وب و دیزاین نیز در بخش گسترش کمپین بسیار حائز اهمیت است. برای مثال در یک کمپین تبلیغاتی اینستاگرامی همه چیز حول محور تصویر است و نوشتار در مرحله بعدی توجه قرار دارد بنابراین باید به آن توجه بیشتری بشود.

در کنار همه این مسائل باید یک تیم متخصص و کارآمد نتایج و آمارهای به دست آمده را نیز بررسی کند تا متوجه تاثیر گذاری یا عدم آن بشود. بنابراین می‌توانید مطمئن باشید همیشه به نتیجه دلخواه دست خواهید یافت. در این زمینه متصصان کارآمدی در همه زمینه‌ها وجود دارد که باید در هر بخش به صورت تخصصی فعالیت کند. بنابراین نمی‌تواند تنها با چند شخص محدود یک کمپین تبلیغاتی راه اندازی کرد و انتظار موفقیت از آن داشت. چون همانطور که بیان شد یک کمپین موفق پیچیده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست